piątek, 14 stycznia 2011

Co jest miarą polskości

Każdy z nas nieraz słyszał o stereotypach polskości, które funkcjonują za granicą. I tak np. w Niemczech Polak uchodzi za złodzieja i brudasa (w Bawarii funkcjonuje nawet przysłowie: "brudny jak Polak"). Według Australijczyków Polacy są ponurzy, rzadko się uśmiechają i nie potrafią mówić po angielsku. Anglicy nienawidzą nas za zabieranie im miejsc pracy, a z kolei Amerykanie twierdzą, że jak Polak – to wieśniak i pijak.

A jacy jesteśmy naprawdę?

Aby to rozstrzygnąć, postanowiłam zebrać prawdziwe internetowe hity, które stworzyliśmy. Dzięki temu banalnemu zabiegowi, stworzyłam krótką listę cech, które określają prawdziwą polskość:


Polak lubi ryzyko„Jestem hardcorem"
Polak, nawet za granicą, nie traci własnej tożsamości„Polak w Wlk. Brytanii”.
Polak, jak nikt inny na świecie, potrafi wygrać z zimą„Dziadek walczący z soplami”.
Polak we wszystkim odnajdzie polskie korzenie„Hymn Ligi Mistrzów”.
Polak ma stalowe nerwy i nic nie jest w stanie wyprowadzić go z równowagi„Walczący z krokodylem”.
Polak nie boi się nudy, bo nuda jest matką kreatywności„Polak w pracy”.
Polak potrafi bawić się do upadłego - „Wiejska zabawa”
Polak nie boi się przeciwności losu, nawet gdy nie jest w stanie ich przezwyciężyć„Pójdę albo nie pójdę”.
Oto polskość, która wyłania się z internetowych filmików naszego autorstwa. I choć pewnie dla wielu z was nie pokrywa się ona z rzeczywistą mentalnością Polaków, ja osobiście uważam, że poniekąd tacy właśnie jesteśmy. Oczywiście z przymrużeniem oka :)

Potrafimy bawić się na całego, korzystać z życia do bólu, nie przejmować się problemami, których mamy aż nadto, a co najważniejsze - jak nikt inny na świecie – POTRAFIMY ŚMIAĆ SIĘ SAMI Z SIEBIE.

2 komentarze: